خانم دهقان 09172617077
خانم سعادتی 09175147077
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی، شیراز همیشه یکی از مهم­ترین و البته محبوب­ترین شهرهای این به شمار رفته است که البته میان گردشگران، به خصوص گردشگران خارجی نیز از شهرت بالایی برخوردار بوده است. می­توان گفت غیرممکن است توریستی به ایران سفر کند اما از شیراز بازدید نکند. این محبوبیت و شهرت شیراز تنها مربوط به سال­های اخیر نیست بلکه از دیرباز شیراز مورد بحث بسیاری از گردشگران بوده است. اگر در فصل بهار و به خصوص اردیبهشت آن به شیراز سفر کنید بدون شک مسافران زیادی را در این شهر می­بینید که تعدادی زیادی از آن­ها ایرانی نیستند، مسافرانی که با دقت و ذوق فراوان گوشه گوشه­ی شیراز را از نظر می­گذرانند و سعی می­کنند از تمام دیدنی­های شیراز، از تخت جمشید تا دروازه قرآن و از حافظیه تا باغ ارم دیدن نمایند و خاطره­ای ثبت کنند.

مبلیتو-moblito-شیراز
شیراز

شیراز از نگاه سفرنامه نویسان خارجی

در دست نوشته­ها و سفرنامه­های گردشگران خارجی نیز مطالب زیادی درباره شیراز و زیبایی­های آن آمده است. بدون شک آشنایی با شهر شیراز از نگاه یک توریست خارجی می­تواند برای همه ایرانیان جالب باشد. به خصوص که بسیاری از این گردشگران درباره خلق و خوی خوب مردم شیراز نیز بسیار نوشته اند. در ادامه با دیدگاه برخی از این گردشگران درباره چند یک از آثار دیدنی و زیبای شیراز بیشتر آشنا خواهیم شد. مبلیتو، ارائه دهنده منزل مبله در شیراز به مسافران پیشنهاد می­دهد نگاهی نیز به توصیف خارجی­ها از شیراز بیندازند تا با دیدی بازتر و البته متفاوت­تر به بازدید از این شهر پر رنگ و لعاب بپردازند.

گردشگران خارجی تخت جمشید را چگونه دیده اند؟

تخت جمشید در چند صد سال متوالی بسیار مورد توجه گردشگران خارجی بوده است. البته این بدین معنا نیست که در دوران­های دیگر نامی از تخت جمشید به میان نبوده است اما برای مثال در قرن 18 میلادی، جهانگردان خارجی علاقه و کنجکاوی زیادی نسبت به تخت جمشید نشان می­دادند که نشانه­های آن در سفرنامه­ ایشان نیز مشهود است. به طوری که در برخی موارد حتی در کتابهایشان فصلی مجزا را به این موضوع اختصاص می­دادند. جالب است در سفرنامه­های خارجی این دوران نقاشی­های بسیاری نیز از تخت جمشید شیراز به چشم می­خورد ولی بدون شک از آن­جایی که این گردشگران در بسیاری از موارد نقاش­های خوبی نبوده اند، تصاویر با واقعیت تفاوت بسیاری دارند.

از جمله گردشگران و جهانگردانی که از تخت جمشید دیدن کرده اند و توصیف­های زیادی از آن ارائه داده اند می­توان به ادریک (راهب مسیحی)، جوزفا باربارو (گردشگر ونیزی)، جفری داکت (توریست انگلیسی)، هاینریش پوزر (گردشگر آلمانی)، پیترو دالاواله (جهانگرد ایتالیایی)، دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا (نجیب زاده اسپانیایی)، سر توماس هربرت (جهانگرد انگلیسی)، یوهان ماندلسلو (گردشگر آلمانی)، تاورنیه (جهانگرد فرانسوی)، جان استرویس (جهانگرد هلندی) و … اشاره کرد. این ماجراجویان که اغلب اروپایی بودند با ریزبینی بسیار از توصیف تخت جمشید و نقوش زیبای آن در آثار خود پرداخته اند و هرکدام نگاهی متفاوت به این اثر بزرگ داشته اند.

دیدگاه جهانگردان درباره شاهچراغ شیراز

مبلیتو، سایت آنلاین اجاره آپارتمان مبله در شیراز، به گردشگران داخلی توصیه می­کند، تنها یک بار سعی کنند از منظر گردشگران خارجی به شاهچراغ نگاه کنند. آنگاه متوجه می­شوند این مکان فقط مزار مقدس با فضای معنوی نیست.

درست است که شاهچراغ ارزشی معنوی برای ایرانیان و البته مسلمانان دارد اما جالب است بدانید که گردشگران خارجی نیز علاقه بسیاری به آن نشان داده اند. فضای روحانی و زیبای شاهچراغ حتی برای پیروان ادیان دیگر نیز همواره جذاب بوده است. توریست­هایی که از کشورهای مختلف مانند برزیل، ایتالیا، آمریکا، آلمان، فرانسه و … به شیراز سفر کرده اند هر کدام دیدگاهی منحصر به فرد و البته معمولاً دلنشین نسبت به شاهچراغ داشته اند. برخی از آن­ها این مسجد را بهترین مسجد شیراز دانسته اند، برای برخی رسم چادر سر کردن در این مکان مقدس سیار جالب بوده است و می­توان گفت اغلب آنان از خلق و خوی خوب مردم شیراز گفته اند. حتی گردشگری آلمانی شاهچراغ را به بهترین کلیساهای باروک تشبیه کرده است. نمای جذاب شاهچراغ با آینه کاری­ها و کاشی­کاری­های زیبای آن مورد توجه بسیاری از گردشگران خارجی بوده است.

مبلیتو-moblito-شیراز
شیراز

نکته جالب درباره دیدگاه این جهانگردان پیرامون شاهچراغ این است که با وجود اینکه این مکان، در واقع مکانی مذهبی برای مسلمانان محسوب می­شود اما افرادی از کشورهای مختلف همگی معنویت و آرامشی خاص را در این فضا احساس کرده و حتی در توصیفات خود نیز آورده اند.

سفرنامه ­نویسان نقاط مختلف دنیا، حافظیه را چطور توصیف کرده اند؟

حافظیه شیراز مکانی است که در طول سالیان دراز بارها ورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است به طوری که در هر عصری و در طول حکومت هر دوره­ای، شکل و شمایلی جدید پیدا کرده است. به همین دلیل آنچه در سفرنامه­های گردشگران خارجی درباره حافظیه نوشته شده است بسیار متفاوت می­باشد. با این حال از نگاه مبلیتو، آشنایی با نظرات جهانگردان مختلف پیرامون حافظیه باعث می­شود مسافران بتوانند نگاهی جامع­تر به این اثر زیبا داشته باشند.

بسیاری از جهانگردان فرانسوی، انگلیسی و … در سفرنامه­های خود از این مکان نوشته اند. برخی آن را مکانی زیبا وصف کرده اند و برخی آن را دلگیر و غمگین دانسته اند. برخی نیز باور داشته اند مقبره و فضایی که برای قبر حافظ در نظر گرفته اند درخور شأن او نیست که به نظر می­رسد در دورانی که این وصف درباره حافظیه آمده است، حاکمان عصر توجه کمتری به این مکان داشته اند. درختان زیبا و فضای باغ­گونه حافظیه در اغلب نوشته­هایی که از جهانگردان خارجی باقی مانده است، دیده می­شود.

مبلیتو-moblito-شیراز
شیراز

سایت مبلیتو، سامانه اینترنی اجاره خانه مبله در شیراز آماده ارائه بهترین منازل و سوئیت مبله در شیراز به مسافران عزیز است تا بتوانند در فضایی آرام و با خیال آسوده به بازدید مناطق دیدنی شیراز بپردازند. امکانات خوب منزل مبله شیراز که توسط مبلیتو ارائه می­گردد به همراه قیمت مناسب آن­ها، این امکان را به گردشگران می­دهد تا بتوانند از قبل محل اسکان خود را درست مطابق میل و بودجه خود تعیین نموده و در بهترین خانه مبله اجاره­ای در شیراز ساکن شوند.

در فصول پربازدید از جمله بهار و تابستان شیراز مملو از مسافر است به طوری که متأسفانه در برخی موارد مسافران مجبور به اجاره منازلی هستند که نه تنها از امکانات کافی و مناسب برخوردار هستند بلکه قیمت­هایی سرسام­آور دارند. مبلیتو این امکان را برای شما فراهم کرده است تا بتوانید بدون نگرانی و عجله محل اسکان خود را در طول سفر از پیش تعیین نمایید.

 

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × چهار =