خانم دهقان 09172617077
خانم سعادتی 09175147077
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاریخ ساسانیان

سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاریخ ساسانیان، شهر شیراز و استان فارس از دیرباز با فرهنگ و تاریخ ایران عجین بوده است و امروزه آثار دیدنی زیادی در این استان به چشم می­خورد که بر جا مانده از دوران­های قبل هستند و هر کدام به لحاظ تاریخی قدمت و اصالتی با ارزش دارند. درست است که هر سال مسافران ایرانی و غیرایرانی زیادی به شیراز سفر می­کنند اما اکثراً شیراز را تنها با تخت جمشید، باغ ارم و حافظیه و سعدیه می­شناسند. در حالی که شیراز پر است از آثار تاریخی ارزشمند که یادگار اصالت و تاریخ ایران هستند. یکی از این آثار زیبا و دیدنی نقش رجب است. نقش رجب در واقع مجموعه­ای است از سنگ­نگاره­ها که از زمان ساسانیان به یادگار مانده اند و هر کدام به خودی خود زیبا، دیدنی و قابل تأمل هستند. مبلیتو، سایت اجاره منزل مبله در شیراز، به شما پیشنهاد می دهد که اگر قصد سفر به استان فارس را دارید، نقش رجب را از قلم نیندازید.

مبلیتو-moblito-سنگ نگاره نقش رجب
سنگ نگاره نقش رجب

سنگ نگاره نقش رجب، موزه تاریخ ساسانیان

سنگ­نگاره­های نقش رجب، یادگار پادشاهان

استان فارس همواره حاکمان بزرگی را به خود دیده است که هنوز هم سبک زندگی و دستاوردهای مثبت و منفی آن­ها در نقوش تاریخی این استان به چشم می­خورد. نقش رجب نیز یکی از این نقوش است که در واقع به صورت حجاری روی کوه­ها به جا مانده است.گفته می­شود نقش­های حجاری شده در محوطه نقش رجب، نشان دهنده سه مراسم از جشن­های تاجگذاری شاهان ساسانیان است که هر کدام حرف­های زیادی برای گفتن دارند و پادشاهی ساسانیان را بر ایران به خوبی روی سنگ­ها روایت کرده اند. گردشگران مختلفی که از این مکان دیدن می­کنند، چه ایرانی باشند و چه خارجی، همگی می­توانند قدرتی در این نقش­ها ببینند که حاکی از قدرت پادشاهان ساسانی در اداره کردن ایران در آن زمان است.

نقش رجب در واقع مجموعه­ای از حجاری­ها در دل کوه است که مربوط به عصر پادشاهان مختلف ساسانی می­باشد. این مکان دیدنی  در نزدیکی تخت جمشید و نقش رستم قرار دارد. مبلیتو به شما توصیه می­کند در برنامه ریزی سفر خود، بازدید از این مکان را نیز در کنار بازدید از تخت جمشید قرار دهید. بدون شک دیدن این چند اثر تاریخی بزرگ می­تواند دیدی روشن و البته زیبا از تاریخ ایران به شما بدهد. در ادامه با سنگ­نگاره­های مختلفی که در مجموعه نقش رجب به چشم می­خورد آشنا خواهیم شد.

سنگ­نگاره اول: مراسم تاج­گذاری اردشیر بابکان

بنیان گذار سلسله ساسانیان، اردشیر بابکان بوده است که در یکی از سنگ­نگاره­های نقش رجب، مراسم تاج­گذاری این پادشاه، که مراسمی بزرگ و شکوهمند بوده، حک شده است. در این سنگ­نگاره لحظه­ای که تاج پادشاهی توسط روحانی موبد بر سر اردشیر گذاشته می­شود، نشان داده شده است. در این نقش، افراد دیگری به جز روحانی بزرگ و شاه نیز وجود دارند که نشان می­دهد در این مراسم هشت نفر حضور داشته اند که کودکان نیز شامل می­شوند. جالب است بدانید نقش یک فرد که گویا یکی از بزرگان ساسانی بوده است، در همه نقش­ها و سنگ­نگاره­ها، از جمله این سنگ­نگاره وجود دارد. علاوه بر این نقش زنانی که در حال ادای احترام هستند و البته نقش شاپور ساسانی، پادشاه بعدی نیز در این سنگ­نگاره حک شده است. در گوشه­ای از سنگ­نگاره اردشیر، کتیبه­ای ناقص به جا مانده که در آن جمله­ای با این مضمون دیده می­شود:

“آیین زرتشت از میان رفته بود، من، شاهنشاه، آن را از نو برقرار ساختم.”

مبلیتو-moblito-سنگ نگاره نقش رجب
سنگ نگاره نقش رجب

سنگ­نگاره دوم: کرتیر

از تاریخ دوران ساسانیان اینطور استنباط می­شود که موبدان نقش مهمی در پادشاهی داشته اند تا جایی که یکی از وزیران با صلابت ساسانی، موبدی به نام کرتیر بوده است. نقش کرتیر در دوران بهرام دوم، به مجموعه سنگ­نگاره­های نقش رجب افزوده شده است. جالب است بدانید تمام سنگ­نگاره­های این مجموعه مربوط به پادشاهان ساسانی است به غیر از این سنگ­نگاره که حاکی از نفوذ و قدرت روحانیان زرتشتی در جریان پادشاهی ساسانیان است. در کنار این سنگ­نگاره نیز کتیبه­ای وجود دارد که از زبان کرتیر نوشته شده است. کرتیر در این سنگ نوشته از خود و آن چه برای دین زرتشت انجام داده سخن گفته است. این نکته نیز جالب است که تمام کتیبه­ها از قول پادشاهان است اما کرتیر آنقدر قدرت داشته است که توانسته کتیبه­ای نیز از خود به جا بگذارد. این موبد قدرتمند وزیر هفت دوره از سلسله ساسانی بوده است.

نقش سوم: شاپور اول

در این سنگ­نگاره نقشی از شاپور اول به همراه اهورامزدا حک شده است که سوار بر اسب می­باشند و اهورامزدا حلقه­ای که عنوان شهریاری را دارد به شاپور اول می­دهد. در این نقش، دو است و دو سوار در مقابل هم قرار گرفته اند که همان­طور که ذکر شد، یکی پادشاه و دیگری اهورامزداست. در بیشتر نقش­های به جا مانده، نشانی از اهورامزدا و حلقه شهریاری آن به چشم می­خورد. باعث تأسف است که این نقش­ها روز به روز رو به خرابی رفته اند با این حال مبلیتو به مسافران پیشنهاد می­دهد در کنار تمام بازدیدهای خود از این نقش­ها نیز دیدن کنند تا ابهت و صلابت ایران قدیم را به چشم ببینند.

مبلیتو-moblito-سنگ نگاره نقش رجب
سنگ نگاره نقش رجب

نقش چهارم: شاپور و نجبا

این سنگ­نگاره یکی از مهم­ترین نقوش برجسته این مجموعه است که شاپور اول را به همراه هرمز و چندین تن از دیگر بزرگان ساسانی نشان داده است و گویا حاکی از مراسم تاج­گذاری شاپور است. در کنار این سنگ­نگاره نیز کتیبه­ای به یادگار مانده است که تا حدی آسیب دیده اما قسمت­هایی از آن هنوز قابل خواندن است.

همان­طور که دیدید نقش رجب نیز مانند سایر آثار تاریخی و دیدنی شیراز پر از زیبایی و اصالت است و بدون شک دیدن آن بدون لطف نخواهد بود. با این وجود می­توان به این نتیجه رسید که سفر به شیراز، سفری ماجراجویانه است که در قالب یکی دو روز نمی­گنجد. مبلیتو، مجموعه ارائه دهنده خدمات اسکان مسافران، در خدمت شماست تا بتوانید بهترین آپارتمان مبله شیراز را اجاره کنید و برای مدت استقرار خود در اختیار داشته باشید و بتوانید با خیال آسوده از تمام دیدنی­های شیراز بازدید کنید.

از آن­جایی که در بسیاری از فصل­های سال شیراز شهری شلوغ و پر از توریست می­شود، گاهاً پیدا کردن سوئیت مبله اجاره ­ای در شیراز یا خانه مبله که هماهنگ با بودجه سفر باشد، به این راحتی­ها میسر نمی­شود. مبلیتو این امکان را به شما می­دهد که به صورت آنلاین و از طریق سایت بتوانید منزل مورد نظر خود را برای مدت زمان دلخواه اجاره کنید.

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

5 + 7 =