خانم دهقان 09172617077
خانم سعادتی 09175147077
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

حقایق جالب درباره پاسارگاد

حقایق جالب درباره پاسارگاد، پاسارگاد، میراثی بازمانده از دوران هخامنشی است که شهرتی جهانی دارد. جایی که کوروش کبیر در کنار مردمان بزرگ دیگری از این سرزمین در آن آرمیده اند.

بدون تردید پاسارگاد را به عنوان یکی از شناخته شده ترین و محبوب ترین جاذبه های تاریخی ایران می شناسیم. در پاسارگاد بناهایی مانند آرامگاه کوروش کبیر، کاخ دروازه، کاخ اختصاصی، کاخ بار عام، بقایای باغ پادشاهی، آرامگاه کمبوجیه، بازمانده هایی از تل تخت و کاروانسرای مظفری و آب نمای باغ شاهی را مشاهده می کنیم.

مبلیتو-moblito-پاسارگاد
پاسارگاد

در ادامه این مطلب با مبلیتو سایت اجاره منزل مبله در شیراز همراه شوید تا حقایق جالب درباره پاسارگاد را بیان کنیم.

حقایق جالب درباره پاسارگاد

 • اولین حقیقت جالب درباره پاسارگاد آن است که پارس، سرزمینی است که به عنوان زادگاه حکومت هخامنشیان شناخته می شود. کوروش دوم این مکان را به پایتختی برگزید.
 • 70 کیلومتر که در قسمت جنوب پاسارگاد حرکت می کنیم به شهر پارسه یا پرسپولیس می رسیم که داریوش بزرگ آن را بنا نهاد.
 • دولتی که توسط هخامنشیان بنیان گذاری شد، جهان را به غیر از بخش هایی از یونان، به سلطه خود درآورد. هخامنشیان نخستین امپراتوری در تاریخ جهان هستند.
 • سنگ نوشته بیستون که بر روی کوه بیستون حکاکی شده است به عنوان با ارزش ترین سنگ نوشته هخامنشی به شمار می رود.
 • پاسارگاد، شهری باستانی است که اولین پایتخت هخامنشیان در استان فارس به شمار می رود.
 • شهر پاسارگاد به وسیله کوروش دوم یا کوروش بزرگ در قرن ششم قبل از میلاد به وجود آمد.
 • نام پاسارگاد از نام قبیله شاهان پارسی که پاسارگاد بود، گرفته شده است. عده ای نیز معتقدند که این نام از تغییر نام پارسه گراد به معنای شهر پارس گرفته شده است. گراد به معنی شهر است.
 • بر اساس مطالعات باستان شناسی که در محدوده پاسارگاد صورت گرفته است، قدمت این منطقه را به دوران پارینه سنگی نسبت می دهند.
 • در دوره اسلامی، از آنجایی که عظمت سنگ هایی که در ساخت بناهای مجموعه پاسارگاد به کار رفته بود، بسیار زیاد بودند، ساخت آن را خارج از توان بشر دانسته و به سلیمان نبی نسبت دادند. زیرا سلیمان دیوها را برای کارهای سخت و دشوار به خدمت می گمارد و از این رو شهر پاسارگاد را به نام مشهد مادر سلیمان نامیدند.
 • وصف آرامگاه کوروش در منابع یونانی آمده است. اریستوبولوس که یکی از همرزمان اسکندر در لشکرکشی به پایتخت هخامنشیان بود، وی در خصوص این آرامگاه توصیفاتی ارائه کرده است.
 • در دوران پادشاهی کمبوجیه، مغ ها وظیفه حفاظت از آرامگاه کوروش را بر عهده داشتند و به ازای این کاری که انجام می دادند، روزانه یک گوسفند و مقداری شراب از شاهنشاه دریافت می کردند. آنها وظیفه داشتند هر ماه یک اسب برای کوروش بزرگ قربانی کنند.
 • جهانگردی هلندی به نام یان استرایس در قرن 17 میلادی از مجموعه پاسارگاد دیدن کرد. وی در نوشته های خود از آرامگاه کوروش به عنوان یک زیارتگاه نام برد که در آن زنان زیارت می کردند و ذکر می گفتند و می رفتند.
 • با حمله اسکندر مقدونی، آرامگاه کوروش شکسته شد و اشیایی که در داخل آن قرار داشت به تاراج رفت و کالبد کوروش آسیب زیادی دید. اسکندر بعدها دستور مرمت آرامگاه کوروش را داد.
 • نخستین کسی که مشهد مادر سلیمان را آرامگاه کوروش نامید، رابرت کرپورتر، جهانگردی انگلیسی بود. وی در سال 1818 میلادی از مجموعه پاسارگاد بازدید کرده بود.
 • نه تنها در درون مقبره کوروش، بلکه در اطراف آن نیز هیچ گونه تزئین و نقش و نگار و کتیبه ای وجود ندارد. تنها در سردر سه گوشی که زیر شیروانی قرار دارد، نقش محوی از یک گل با دوازده گلبرگ که نگاره متداول هخامنشیان است، به چشم می خورد.
 • اینچنین به نظر می رسد که هیچ بنایی نظیر آرامگاه کوروش نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا تا زمان قبل از ساخت این مجموعه وجود نداشته است. البته پس از ساخت آرامگاه کوروش، بناهایی شبیه به آن ساخته شد. به عنوان مثلا آرامگاه فردوسی شباهت زیادی به آرامگاه کوروش دارد.
 • در پاسارگاد باغی به دستور کوروش ساخته شده که آن را مادر باغ های ایرانی نامیده اند. این باغ شاهی از ویژگی های منحصر به فرد مجموعه پاسارگاد است که به ثبت یونسکو رسیده است. در حال حاضر از این باغ تنها آب نماهای آن و بخشی از زهکشی ها باقی مانده است.
 • آرامگاه کوروش 2 بار مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت. بار اول در سال 1350 و بار دوم در سال 1380 خورشیدی این اقدام صورت گرفت که در بار دوم این کار 7 سال به طول انجامید.
 • یک سنگ نگاره بسیار زیبا و سالم در مجموعه پاسارگاد باقی مانده است که یک انسان بالدار را نمایش می دهد و اندیشه بالا و انسانی کوروش را نسبت به انسان نشان می دهد. این سنگ نگاره پیکره مردی است که ریشی کوتاه و تاجی بر سر دارد و در شانه های او چهار بال به چشم می خورد. این مرد ردای بلندی بر تن کرده و روی آن به سمت مرکز کاخ است.
مبلیتو-moblito-پاسارگاد
پاسارگاد
 • مجموعه تاریخی و با ارزش پاسارگاد، پنجمین اثر ایرانی است که در فهرست آثار یونسکو به چشم می خورد.

مبلیتو، یک سایت تخصصی در زمینه اجاره کوتاه مدت منزل مبله شیراز است. این سایت با هدف ارائه خدمات اقامتی به گردشگران شیراز، شرایط مناسبی برای اجاره کوتاه مدت یک منزل مبله دارد. منازل اجاره ای همگی مبله هستند و به امکانات اولیه و ضروری مجهز می باشند. این منازل مبله در بخش های مختلف شهر شیراز قرار گرفته اند. چه یک زوج جوان در حال سفر باشید و چه گروهی بزرگ، می توانید بر اساس شرایط خود، یکی از این منازل مبله را برای اجاره کوتاه مدت انتخاب نمایید.

مبلیتو-moblito-پاسارگاد
پاسارگاد

مبلیتو، باغ های مبله شیراز نیز برای اجاره کوتاه مدت دارد که در مناطق خوش آب و هوای شهر شیراز واقع شده اند. این باغ ها برای شیرازی هایی که به دنبال یک مکان مناسب برای برگزاری جشن و یا مهمانی می گردند، نیز بسیار مناسب است.

هزینه کمتر آپارتمان مبله در شیراز به نسبت هتل باعث می شود که گردشگران زیادی تمایل به اجاره کوتاه مدت این منازل داشته باشند.

 

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نوزده − شش =