شماره تماس: خانم دهقان 09172617077
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

غذا های محبوب شهر شیراز

غذا های محبوب شهر شیراز، مروری بر غذا های محبوب شهر شیراز. با شماییم تا جستاری داشته باشیم بر شیراز و پرده برداریم از غذا های محبوب شهر شیراز. دعوت می کنیم با مبلیتو همراه باشید.

هر نقطه ای از ایران را که زیر ذره بین ببریم، غذایی خواهیم یافت که طعمش و عطرش، تبِ عجیبی در جانِ همگان انداخته است. ایرانیان که بار ها ثابت کرده اند در آشپزی دستی بر آتش دارند و با شمّ هنرمندانه گره ای کور خورده اند، در پختِ غذا های خانگی بی مبالغه، یکه تاز میدانند.

نقطه ای که امروز دستمان را به سمتش دراز کرده ایم شیراز است. اگر موافق باشید آغازگرِ بحثتمان یک سؤال باشد.

غذا های محبوب شهر شیراز کدامند؟

کلم پلو، پرچمدار غذا های محبوب شهر شیراز

آن که سودایِ سفر به شیراز در سر می پروراند تنها شیفته باغ ارم و نارنجستان قوام نیست، گاها آن چه پایمان را به این دیار باز می کند، غذای سنتی و نابی است که نامشان در همه جایِ جهان رخنه کرده است، این مهم از حضورِ پررنگ گردشگران خارجی در رستوران های سنتی شیراز کاملا مشهود است.

نگاهی کلی به کلم پلو شیرازی نشان می دهد این غذا تلفیقی است از برنج، کلم، سبزی مخصوص و کوفته ریزه. کنار ادویه مخصوص و زردچوبه تیک بزنید و این دو مورد را در کانونِ نگاهتان بگذارید.

آنچه جای پایِ کلم پلو شیرازی را در میانِ غذا های محبوب شهر شیراز، مستحکم نموده است، طعمِ بی بدیل و عطرِ منحصر به فردش است. این بار اگر سری به حافظ زدید، سراغی هم از رستوران های سنتی شیراز بگیرید و خود را مهمانِ کلم پلویی کنید که از نگاهِ همگان، غذایی است تمام عیار.

مبلیتو-moblito-غذا های محبوب شهر شیراز
غذا های محبوب شهر شیراز

مُهرِ تأیید پایِ دوپیازه آلوی شیرازی

دو پیازه آلو، گل سرسبدِ غذا های محبوب شهر شیراز

راحتی و سادگی پخت، همان برگ برنده ای است که دوپیازه آلو را به پایِ ثابت غذا های محبوب شیراز بدل نموده است. همان طور که از نامش بر می آید این غذا، آلو در چنته دارد و البته پیاز. هر چند دوپیازه آلو با لاکچری بودن فاصله ها دارد اما ارمغانش طعمی است که ردش را هیچ کجایِ دیگر نمی توان یافت.

جانِ کلام این که، ارائه طعمی شگفت به واسطه کمترین مواد، همان قفلی است که گویا شاه کلیدش در جیبِ آشپزانِ شیرازی است!

شیرازی پلو، تلاشِ پر رمق آشپزان شیرازی

شیرازی پلو از دیگر غذا های محبوب شهر شیراز، فاصله نجومی دارد

شیرازی پلو، مایه مباهاتی است که هنرِ آشپزان شیرازی را برجسته تر عیان می سازد و آونگِ انتخاب را میان غذا های محبوب شهر شیراز، آهسته تر به نوسان در می آورد. در دلِ شیرازی پلو، مرغ است و بادمجان، زرشک است و ماست و البته زعفران. حضورِ ادویه های خاص و زردچوبه جز بر زیبایی ها نمی افزاید و دستِ این غذا را بار دیگر بالا می برد.

اگر ترازویِ سنجش خود را بر مدار شیرازی پلو بگذارید، حتما نمره قبولی را این بار سریع تر از همیشه به آشپزان شیرازی خواهید داد.

کوفته هلوی شیرازی

از کوفته تبریزی که بگذریم، کوفته شیرازی هم عالمی دارد!!

کوفته شیرازی نامش را از کوفته تبریزی به عاریه نگرفته است با این حال همچون کوفته تبریزی، سیرِ تعالی را پیموده و از رقیبانش جلو زده است. آنان که این غذا را یکبار امتحان کرده اند خوب می دانند چه نعمت بزرگی است. درون مایه این غذایِ شیرازی، گوشت چرخ کرده است و آرد نخودچی. هویج و تخم مرغ را به دارایی های “کوفته هلو شیرازی” بیفزایید و پیاز داغ را چاشنی اش بدانید.

تصویر کوفته های گلوله ای شکل، زیبایی منحصر به فردی رقم می زند و موجب می شود این غذا طعمِ ناب و ظاهر شکیل را توأمان کنار هم بیاورد. به فراخور این مسئله، مدالِ برتر را می توان به گردنِ این غذای ناب انداخت و حضورش را در میان محبوب ترین غذا های شهر شیراز جشن گرفت.

شکر پلو، بازتابی از هنر آشپزان شیرازی

باز هم پایِ یک غذایِ شیرین در میان است           

مبلیتو-moblito-غذا های محبوب شهر شیراز
غذا های محبوب شهر شیراز

طعمِ غذا های محبوب شهر شیراز، چنان به وجدمان می آورد که مایلیم دستورِ پختشان را جویا شویم و با رعایتِ طوطی وارشان، ما هم کاری کنیم کارستان.

شکر پلو، از دیگر نمونه هایی است که بار دیگر ثابت می کند شیرازی ها در پختِ غذا های ناب، ید طولانی دارند. ناگفته پیداست، بازیگر نقش اولِ شکر پلو، شکر است و سکویِ دوم اختصاص می یابد به برنج خوش عطر ایرانی. جایگاه بادام و پسته در شکرپلو محفوظ است و از دیگر مواردی که ردش به این غذا هم سرایت کرده، زعفران است.

 

اشکنه شیرازی، ترکیبی است از طعم خوب و سرعت بالا

وقتی فاکتور سرعت مهم می شود

اگر راهی رستوران های شیراز شدیم و در لیستِ غذا هایشان، نگاهمان گره خورد به اشکنه شیرازی، باید بدانیم بختی داریم بلند!!

اشکنه به چشممان تکراری است، این طور بگوییم اشکنه نامی است که در بسیاری از شهر ها نمود پیدا کرده است با این حال آنچه اشکنه شیرازی خطاب می شود حسابش جداست از این جهت که پختی دارد جداگانه.

نقشِ اصلی در اشکنه شیرازی بر دوشِ تخم مرغ است، در این میان شنبلیله و نعناع خشک هم دستِ یاری اشکنه را به گرمی می فشارند و پیاز هم مشفقانه همراهی اش می کند تا ارمغانِ نهایی ستودنی باشد. این جا هم مخاطبمان غذایی است که وعده می دهد در کوتاه ترین زمان، مهیا گردد و زمان را برایمان بخرد، بنابراین ستاره ای کنار اشکنه شیرازی بگذارید و آن زمان که وقتتان تنگ است بلادرنگ به سراغش بروید.

صحبت پایانی

نامِ غذا های محبوب شهر شیراز که به میان می آید، میوه اشتهایمان گُل می کند و لاجرم خیال صرفِ غذا های شیرازی به جانمان می افتد، تصمیم می گیریم رهسپار رستوران هایی شویم که “فروش غذا هایِ سنتی شیراز” را مهم ترین رسالتشان می دانند.

ما در مجموعه مبلیتو، فرصتِ کنار هم بودن را به فال نیک گرفته ایم و در جهتِ “حرکتِ چرخِ سفر به شیراز” فعالیتمان را سال هاست آغاز نموده ایم. پرونده این مقاله را هم خواهیم بست با ذکر یک نکته کلیدی: با قطارِ مبلیتو، سفری داشته باشید به تمامِ ایستگاه های شهر شیراز و گوشه به گوشه این دیار را از نظر بگذرانید. چنانچه راهی شیراز شدید، مقوله اقامت را به ما بسپارید و با اجاره منزل مبله شیراز، حضورِ موبلیتو را در سفرتان تیک بزنید.

” جهت هماهنگی و رزرو آپارتمان مبله در شیراز با ما تماس بگیرید “

  0917-261-7077

 

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید