شماره تماس: خانم دهقان 09172617077
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

این بار مهمانِ خانه سعادت شیرازیم

این بار مهمانِ خانه سعادت شیرازیم، اگر عاشق شیرازید و هوادار شش آتیشه بنا های تاریخی دقیق تر بخوانید

در مقاله پیش رو سفری خواهیم داشت به خانه سعادت شیراز، ملکی تمام عیار و بنایی شگفت. برآنیم ویژگی هایش را عیان سازیم و مزایاش را متر کنیم با مبلیتو همراه باشید.

شیراز، پناهگاهِ قوم قاجار

بهار کشان کشان در حال رسیدن است، ما اما بی قرارِ سفر. عزممان را جزم می کنیم نوروز امسال مهمانِ شهر دیگری باشیم اما مهمانِ کجا. مسافرت به شمال برایمان جذاب است، بی تردید سفر به غرب خالی از لطف نخواهد بود، جنوب صفای خودش را دارد و شرق زیبایی هایش را. با خود می گوییم انتخاب عجب کارِ دشواری است، نقشه را که خوب رصد می کنیم دیارِ حافظ عجیب دلمان را قرق می کند، کلافه می شویم از یادِ بهار نارنج های شیراز. جاذبه های گردشگری شیراز یکی یکی از مقابل چشمانمان می گذرند، هر لحظه مطمئن تر می شویم “حول حالنای” امسال را تنها باید در دلِ شیراز سر داد.

مبلیتو-moblito-خانه سعادت شیراز
خانه سعادت شیراز

این بار اگر شیراز آمدید سری بزنید به خانه سعادت آباد شیراز، این جاییم تا از زیبایی هایش بگوییم.

این جا خانه سعادت آباد شیراز است

باز هم پایِ قوم قاجار در میان است، قومی که امتحانشان را پس داده اند و ثابت کرده اند در خلقِ بنا های ایرانی دستی بر آتش دارند. باید نوکِ پیکان را به سویِ خیابان دستغیب هدایت کنیم و روانه بافتی شویم در محله سنگ سیاه که گویا ریشه در سال های دور دارد. این جا خانه سعادت آباد شیراز است، از بلوایی که به پاست متوجه می شویم قدم به یک آثار ملی گذاشته ایم، این نکته را به فال نیک می گیریم و مصمم تر سرک می کشیم به خانه ای که راوی زندگی قاجار است.

چرا نامش را خانه سعات نهاده اند؟

این خانه متعلق به حاج آقا میرزا سعادت است

پیش از آن که پرونده این خانه را باز کنیم و از زیر و بمش سخن بگوییم، بد نیست نامش را زیر ذره بین ببریم و علتِ نامش را جویا شویم. نامِ این خانه از صاحبش به ارث رسیده، صاحبش حاج آقا میرزا سعادت نام داشته است که اسمش به این خانه هم سرایت می کند و بر آن به یادگار می ماند. می گویند حاج آقا سعادت تاجری زبانزد بوده گویا اصالتا سپیدانی و سال ها کاسب و ساکن شیراز بوده است. این شخصیت محبوب، دست میراث فرهنگی را به گرمی فشرد و اجازه داد این خانه به جرگه آثار ملی افزوده شود. این روز ها خانه سعادت شیراز مایه مباهات شیراز است، مکانی است ستودنی که شیراز بدان می بالد و گردشگران نیز از تماشایش سرِ ذوق می آیند.

خانه سعادت آباد شیراز، جولانگاه معمارانِ قاجاری

سنگ های حجاری شده و کاشی کاری ها، تلنگری بر روح

دستمان را در دست خانه سعادت آباد می گذاریم و مصرانه وارد مکانی می شویم که یادگاری است از زمان های دور.

با دیدن حوض و خانه هایی که گِردش قد علم کرده اند، سبک ایرانی به ذهنمان متبادر می گردد و معماری اصیل قاجاری در قلبمان نقش می بندد. دیری نمی پاید که اتاق هایی با سه در و پنج در مقابل نگاهمان سبز می شوند تا سبک و سیاق ایرانی را در چشممان برجسته کنند.

کاشی کاری ها جان بخشیده اند به بنا و سنگ های حجاری شده در این کالبدِ بی جان روح دمیده اند. سقف های چوبی کافی است تا زیبایی خانه سعادت شیراز به کمال برسد و تماما نگاهمان را برباید. گچبری ستون هایِ این خانه حسِ ایرانی بودن را زنده می کند و  جانمان را پیوند می زند به معماری دل نشین قدیمی.

بیایید چشم بدوزیم به سر درِ این خانه قدیمی. باز هم همان حکایت همیشگی به راه است، خورشیدی در آن میانه خودنمایی می کند، تصویری از شیر به چشم می خورد و نمایی از جنگ دیده را میخکوب می سازد. قومِ قاجار این بار هم تمهیداتی به عمل آورده تا قدرتش را عیان سازد و پیروزی اش را با هر زبانی فریاد بزند. دقیق تر که می شویم، آجرکاری ها پررنگ تر می شوند. ردی از گره چینی نیز مشهود است، استفاده از متریال تزئینی کافی است تا این قومِ خوش سلیقه حجت را تمام کند و با صدایِ رسا اعلام کند گل کاشته است، ما نیز نمره قبولی را به معماران عهدِ قاجار می دهیم و صحه می گذاریم بر این حرف که گل کاشته اند.

خانه سعادت آباد شیراز، موزه خاتم، خانه خاتم

موزه خاتم هم صدایش می کنند، برخی هم می گویند خانه خاتم. می دانید چرا؟ چون مهدِ صنایع دستی است، گنجینه ارزشمندی است از هنر های سنتی.

داستان از این جا شروع می شود:

مدتی پیش برای این که عبارتِ “کار را باید به کاردان سپرد”، مصداق یابد، خانه سعادت آباد شیراز را دو دستی تقدیم کردند به سازمان میراث فرهنگی استان فارس، تا آستین هایش را بالا بزند و نشان دهد چند مرده حلاج است.

مبلیتو-moblito-خانه سعادت شیراز
خانه سعادت شیراز

این سازمان که رسالتش را مراقبت از بنا های تاریخی عنوان می کند، بخش هایی از ساختمان را تماما تکاند، سقف را رنگ و لعابی نو بخشید و پی های ضلع جنوبی را زیر تیغ برد، دستی به سر و گوش حیاط خلوت کشید، قسمت های چوبی را از دستِ موریانه رهانید، و اگر دروغ نگوییم کاری کرد کارستان.

خلاصه این که بهارِ امسال، خانه سعادت آباد شیراز، جان می دهد برای گردشگری نه تنها به این دلیل که این خانه جامه نو به تن کرده و حسابی خودش را تحویل گرفته، به این دلیل که سازمان میراث فرهنگی که معرف حضورتان هست، پس از آن که سوتِ پایان را زد و مرمت خانه سعادت آباد شیراز را به نقطه پایان رساند، کاربری اش را عوض کرد و این خانه را به مأمنی تبدیل نمود برایِ نگهداری صنایع دستی. این چنین شد که نتیجه گرفتند نامِ “خانه خاتم” برازنده تر است و امروزه آن را خانه خاتم هم لقب می دهند.

صحبت پایانی

گوشه به گوشه شیراز، ردی از زیبایی مشهود است. خانه سعادت آباد شیراز که افتخار دیگری از قوم قاجار به حساب می آید، معنیِ واقعیِ یک ملکِ اصیل ایرانی است.

 

سایت مبلیتو و اجاره منزل مبله در شیراز

برای اجاره منزل مبله در شیراز می توانید از سایت مبلیتو بهره ببرید و بهترین امکانات را در آن ببینید. آپارتمان های مرتب و شیک که در محدوده های قیمتی مختلفی هستند و هر کسی می تواند بسته به شرایط مالی خود یک مورد مناسب را برگزیند. سایت مبلیتو دارای سابقه ای طولانی در زمینه ی اجاره آپارتمان مبله است که همیشه هم توانسته رضایت مشتریان خود را جلب کند و افرادی که از این خدمات استفاده کرده اند رضایت کامل داشته اند.

سایت مبلیتو امکان رزرو و اجاره منزل مبله در شیراز را برای شما فراهم کرده است تا در اسرع وقت بتوانید برای اقامت خود در شیراز خیال خود و همراهانتان را راحت کنید. به خصوص در ایام تعطیل که ممکن است به راحتی محل اقامت خوبی را نتوانید پیدا کنید با رزرو از قبل این آپارتمان ها می توانید برای سفری به شهر زیبای شیراز برنامه ریزی کنید.

 

” جهت هماهنگی و رزرو آپارتمان مبله در شیراز با ما تماس بگیرید “

  0917-261-7077

 

 

 

 

 

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید