خانم دهقان 09172617077
خانم اسدی 09399175803
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

شیراز از لسان الغیب تا خواجوی کرمانی

شیراز از لسان الغیب تا خواجوی کرمانی، سلامی به حافظ، به خواجوی کرمانی

این بار قرعه به نام شاعران شیراز افتاده است. سری به آرامگاه حافظ خواهیم زد و سراغی از خواجوی کرمانی خواهیم گرفت. لطفا با مبلیتو همراه باشید.

مبلیتو-moblito-حافظ
حافظ

به شیراز می رویم، شهرِ حافظِ شیرین سخن 

الا یا ایها الساقی ادر کأسا و ناول ها 

وقتی نام حافظ به میان می آید، نیاز نیست ساعت ها اطلاعات تلنبار شده ذهنمان را کند و کاو کنیم یا سایت ها را زیر و رو تا دریابیم حافظ کیست و از کدام دیار قد علم کرده؟ راستش را بخواهید ما نیز بر این باوریم از حافظ سخن گفتن تکرار مکررات است، اما همچون همیشه ترجیح می دهیم کمی مقدمه چینی کنیم و به پشتوانه آن، سفری داشته باشیم به ژرفای مطلب.

از این جا شروع کنیم:

در بطنِ شیراز، شاعری آرام گرفته که به برکت حضورش، نامِ شیراز سال هاست بر زبان ها جاری و ساری است. حافظِ قرآن لقب می گیرد و به لسان الغیب مشهور است. کم نیستند آنان که جانشان را با سخنانِ ناب حافظ گره می زنند و مهمانی های شبانه شان را تنها با حضور این عارف شیرازی، رنگ و لعاب می بخشند.

حافظ که گویی کارش را خوب بلد است و پرچمداری است در غزل سرایی، چنان قلابِ شعر را ماهرانه به دست می گیرد که جز صید دل ها انتظاری نیست.

حافظ که بار ها از فراقِ هجران گله کرده و عاشقانه وصال را مدح نموده، منزلی دارد در شیراز، جولانگاهی برای عشاق و میعادگاهی برای تشنگانِ شعر و ادب.

آرامگاهِ حافظ، میعادگاهی برای تشنگان شعر و ادب

 تفألی به حافظ، باز هم نویدبخش روز های روشن

پایمان باز می شود به آرامگاه حافظ، خود را بی تابانه به مقبره اش می رسانیم، زمانش رسیده تفألی به حافظ بزنیم و وعده بگیریم که روز های خوب خواهند آمد. نیت می کنیم، فاتحه ای قرائت و مخلصانه کتابِ حافظ را باز.

مبلیتو-moblito-حافظ
حافظ

باز هم این حافظ است که دستمان را می خواند و غافلگیرمان می کند با ابیاتی که گویی مختص خودمان سروده شده. باز هم حافظ است که آتشِ دلمان را فروکش می کند و سوسویِ امید را برپا.

و چه زیبا گفت حافظ:

 رسید مژده که ایامِ غم نخواهد ماند

چنان نماند و چنین نیز هم نخواهد ماند

به راستی که سروده هایِ حافظ آغازِ چه غوغای بزرگی است در دل.

بر سنگ مزار حافظ دقیق می شویم، او که سردمدار عاشقان است و گنجینه شعر و ادب، چه ابیاتی را برای سنگ قبرش گلچین نموده تا بدین بهانه عاشقان گردِ هم آمده حولِ مقبره اش را مجذوب کند و همچون همیشه غرق سازد، ابیاتی که در ادامه شاهدش هستیم.

مژده وصل تو کو، کز سر جان برخیزم

طایر قدسم و از دام جهان برخیزم

آنچنان با شنیدن نام حافظ از خود بی خود شدیم که فراموش کردیم بگوییم نام حافظ، خواجه شمس الدین محمد شیرازی است. آرامگاهش نیز همچون اشعارش، آرامش را به قلبمان تزریق می کند و حالِ دلمان را خوب. اگر چشم بدوزیم به معماری بارگاهش، شاهد نگاری خواهیم بود که رد فیروزه ای در آن مشهود است و آثاری را به عینه خواهیم دید که نشانِ ارغوانی در آن ملموس است. نقشی از قهوه ای در برابر چشمانمان قد بلند خواهد کرد و تلفیقی از ظلمتِ سیاه و شکوهِ سفید نگاهمان را درگیر خواهد ساخت.

آرامگاه حافظ، از شمال دست به گردنِ باباکوهی انداخته که زیارت این شاعر شیرازی نیز خالی از لطف نخواهد بود.

مبلیتو-moblito-حافظ
حافظ

وفات حافظ به سال، 71 هجری قمری بر می گردد، با غروبِ این خورشید عرفان، جسمش را در باغ مصلی به خاک سپردند، باغی که گویا محبوبِ دل حافظ بوده. سال ها گذشت و درست زمانی که از وفات وی 65 بهار می گذشت، شمس الدین محمد یغمایی همت نمود و بر فراز مزار لسان الغیب، عمارتی بنا نهاد و گنبدی رقم زد، آن را با حوضِ آبی جلا بخشید و به درختانی مزین نمود (فاکتور می گیریم از گفتن این نکته که آرامگاه حافظ بار ها و بار ها مرمت شده و در دوره های مختلف مورد بازسازی قرار گرفته است).

خداحافظی با حافظ و سلام به خواجوی کرمانی

شیراز شهرِ مشاهیر بزرگ علم و هنر، زادگاه حافظ و منزلگاه ابدی خواجوی کرمانی

مبلیتو-moblito-حافظ
حافظ

با حافظ، لسان الغیب معروف و این شاعر دوست داشتنی وداع می کنیم و شتابان روانه کمی آن طرف تر می شویم، همان جا که خواجوی کرمانی آرام گرفته است.

نامِ آرامگاه خواجوی کرمانی در لیستِ جاذبه های گردشگری شیراز  عیان است.

این بار قومِ پهلوی یکه تاز میدانند. این قوم در سال 1315 به ساخت بنایی مبادرت ورزیده اند که آن را خواجوی کرمانی خطاب می کنیم.

اگر بخواهیم مروری داشته باشیم بر مأموریت خواجوی کرمانی باید پای غزل سرایی اش را به میان بکشیم و یادآور شویم او هم در سرودن اشعارِ ناب، حرف ها برای گفتن داشته است.

راست می گویند که شیراز با شعر خو گرفته و با شاعران برجسته درآمیخته، مصداقش به وضوح هویداست.

به رسمِ قدیم، سنگ قبر خواجوی کرمانی را محصور نموده اند در دو سنگ که گویا آیین ساخت مقبره عارفان و شاعران در گذشته بدین صورت بوده است.

اگر هوادار شش آتیشه غاز و حکاکی های تاریخی هستید باید بگوییم در جوارِ مقبره خواجوی کرمانی، حضورِ سه غار، میخکوبتان خواهد کرد. راهی غار می شویم و دیوار های غار را از نظر می گذرانیم، دیری نمی پاید که اشکال تاریخی مسحورمان می سازد و نوید می دهد این تصاویر در روزگاران دور ریشه دوانده اند. شِمایی از مشاهیر ایرانی مزین دیوار های غار است. پایِ منبر قدیمی ها که می نشینیم عنوان می کنند این غار ها محفلی گرم بوده اند برای سینه چاکان رهِ عشق، همان راکبان دست به سینه حضرتِ حق. به گفته طرفدارانِ تمام وقت تاریخ، مریدان خواجوی کرمانی گاه و بیگاه راهِ غار را در پیش می گرفتند و نوایِ عاشقی را در جانِ این غار ها سر می دادند.

ادعا می کنند خواجوی کرمانی تأثیری عمیق داشته بر اشعار شاعرانی چون حافظ. خواجوی کرمانی که از خود دیوان به یادگار گذاشته و 6 مثنوی به دستمان رسانده در شیراز دار فانی را وداع گفت و مجسمه اش این روز ها دوشادوشِ مقبره اش قابل رؤیت است.

پرونده سفر به شیرازمان را می بندیم و خداحفظی می کنیم با لسان الغیب، با خواجوی کرمانی ادیب.

 

سایت مبلیتو و استفاده از خدمات آن برای اجاره منزل مبله در شیراز

حال اگر می خواهید به راحتی برای اجاره منزل در شیراز اقدام کنید، می توانید از یک سایت معتبر کمک بگیرید. سایت مبلیتو یک سایت خوب است که می توانید به کمک آن در هر جایی از شیراز منزل اجاره کنید. از این رو بهتر است در اولین فرصت برای رزرو آپارتمان مورد نظر خود اقدام کنید. در این سایت به راحتی می توانید با توجه به نیاز خود و شرایط موجود، در منطقه ای که مورد نظرتان است یک منزل مناسب اجاره کنید و از آن بهره ببرید.

با دیدن آپارتمان های شیک و مرتب و با امکانات خوب و متنوع می توانید یک سفر خوب را در آن ها رقم بزنید. این منازل تمیز هستند و بعد از هر گروه مسافر نیز کاملاً تمیز و ضد عفونی می شوند. این سایت معتبر میزبان بسیاری از گردشگران است و همگی از امکانات و خدمات مناسب آن راضی هستند.

 

” جهت هماهنگی و رزرو آپارتمان مبله در شیراز با ما تماس بگیرید “

0917-514-7077     ،   0917-261-7077

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

12 + 20 =