خانم دهقان 09172617077
خانم اسدی 09399175803
موقعیت
سال ساخت
سایز گاراژ
متراژ زمین
امکانات
قیمت

باغِ نارنجستان قوام، این عمارت زیبای قاجار

باغِ نارنجستان قوام، این عمارت زیبای قاجار، هرآنچه نیاز است از خانه قوام السلطنه بدانید.

در مقاله پیش رو جستاری خواهیم داشت به باغ نارنجستانِ قوام، از زیبایی هایش خواهیم گفت، تاریخش را به چالش خواهیم کشید و عمارتش را از نظر خواهیم گذراند. لطفا تا پایان همراهمان باشید.

مبلیتو-moblito-باغ نارنجستان قوام
باغ نارنجستان قوام

ردپایِ قاجار در باغِ نارنجستان قوام

شیراز با قومِ قاجار پیوند ناگسستنی دارد

احتمالا شما هم با ما هم عقیده اید که زیبایی شیراز را هیچ قلمی یارای توصیف نیست.

باز هم آمده ایم تا شیراز را نشانه بگیریم و شگفتی هایش را در بوق و کرنا فریاد بزنیم. آمده ایم تا بگوییم شیراز از روز ازل سوار بر قطارِ زیبایی بوده و دلبرانه نگاه ها را معطوف خود ساخته است.

جانِ کلام این که، شیراز شاهکاری است ناب که گویا با قلمِ عشق نقاشی شده و با جوهرِ هنر به تصویر در آمده. شیراز که مهدِ عاشقان است و جایگاه عارفان، برگی است از تاریخ، کتابی است از دورانِ قاجار و کتیبه ای است از عهدِ پهلوی.

از میان ده ها جاذبه گردشگری شیراز این بار باغِ نارنجستان قوام را گلچین کرده ایم و نگاهمان را به این عمارت باشکوه گره زده ایم. آمده ایم تا رازش را عیان سازیم و سرّش را جار بزنیم.

مقاله را با عبارت زیر رسما آغاز خواهیم کرد:

مقدمه ای بر باغ نارنجستان قوام

سلوک قاجاریان در جانِ نارنجستان قوام رخنه کرده

مبلیتو-moblito-باغ نارنجستان قوام
باغ نارنجستان قوام

در قلبِ شیراز خانه ای قد علم کرده که آن را خانه قوام می نامند، گویا این تنها نامش نیست برخی معتقدند “باغ نارنجستان قوام” برازنده تر است.

لفظِ نارنجستان کافی است تا دین و دنیایمان را یکجا ببازیم، خوب می دانیم قدم زدن میان باغ نارنج چه نعمت بزرگی است و نفس کشیدن در قلمرو درختانِ نارنج چه صفای عجیبی است.

این روز ها درست زمانی که دل به کوچه های شیراز می سپاریم و خانه را به مقصدِ خیابان لطفعلی خان زند ترک می کنیم، مست می شویم از عطرِ بهار نارنج هایی که رسیدن نوروز را مژده می دهند و نویدبخش آمدن عیدند. همان بهار نارنج هایی که هلهله به پا می کنند، شهر را مست می سازند و شهروندان را مدهوش.

باز هم پایِ یک باغِ ایرانی در میان است پس چشم بسته می دانیم جویِ آبی دارد و هوای پاکی. صدایِ آب در جان و جهان باغ نارنجستان قوام ساری است. در انتهای جویِ آب، اگر چشممان یاری کند عمارتی خواهیم دید ستودنی.

این عمارت زیبای قاجار که پایمان را به خیابان لطفعلی خان زند باز می کند، موزه ای است مسحور از همان نمونه هایی که میخکوبمان می کند و ساعت ها وادارمان می نماید در برابر شکوهش بایستیم و عظمتش را نظاره گر باشیم.

آن زمان که چشم می دوزیم به این عمارت، گویی برگ برگ تاریخ را در حال ورق زدن هستیم و این آغاز سفری است به زمان های دور.

می گویند روزگاری کانونِ رفت و آمد قاجاریان بوده، مقصودمان از قاجاریان قومِ قوام است. سال ها می گذرد از زمانی که قوم قوام (از طایفه قاجار) یکه تاز فارس بودند، پنجه در پنجه فارس، حکمرانی می کردند و جسورانه سینه سپر می کردند در برابر ملت های دیگر تا پرچمشان را بر قله بنشانند و نامشان را به عنوان فاتحِ میدان در تاریخ ثبت کنند.

بالاکفت شیراز جایگاهِ اصلی خاندان قوام بوده، آن ها که گویی در میان اقوام قاجار یک سر و گردن بالاتر بوده اند به ساخت جاذبه های گردشگری مبادرت ورزیدند و نشان دادند در این عرصه دستی بر آتش دارند.

باغ دلگشا شاهکار خاندان قوام است، خانه زینت الملوک هم کار خودشان است، باغ کلانتر، باغ عفیف آباد، باغ بیگلر بیگی، نارنجستان قوام و حسینه قوام همه برگ برنده ای است برایِ این قوم که به لطفِ حضورشان، نام این قومِ قاجار کماکان بر زبان ها جاری است و در اذهان ساری.

هنر جزء لاینفک باغ نارنجستان قوام شیراز

خانه قوام از آینه کاری تا منبت کاری

اندرون این عمارت، آغاز ماجراجویی است. موزه ای تمام عیار که مزین شده به هدایای پروفسور پوپ (ایران شناسی از تبارِ امریکا) و زینت بخشش هنر های ایرانی است.

اذعان نمودیم خانه قوام تکه ای است از تاریخ، چشم که می دوزیم به عمارت خانه قوام، هنر ایرانی خودنمایی می کند، گوشه ای جلالِ آینه کاری را به یاد می آورد و قطعه ای هنر آجر کاری را گوشزد می کند. وقتی عمارت قوام را زیر ذره بین می بریم منبت کاری را به وضوح می بینیم و نقاشی سنتی را از نزدیک به تماشا می نشینیم، این اما تمامش نیست، گچ بری های این عمارت، کاری است کارستان، حجاری هایش هنری است ستودنی و معرق کاریش سیاقی است تحسین برانگیز. این چنین می شود که ادعا می کنند ردپای هفت هنر ایرانی در باغ نارنجستان قوام، مشهود است و محسوس.

کشاکش قومِ قاجار و زند

نقطه عطف باغ نارنجستان قوام

علاقمندان به تاریخ، آنان که هوادار شش آتیشه تاریخند و از زیر و بمش آگاه، عنوان می کنند آن زمان که قومِ زند یکه تاز میدان شدند و فارس را به جولانگاه خویش بدل کردند، حاج ابراهیم خان کلانتر اعتمادالدوله شیرازی دستش را پیش گرفت و با خیانت به لطفعلی خان زند، راه را هموار کرد برای سلطه و چیرگی محمدخان قاجار.

محمدخان که تشنه مقام بود و منصب، از آب گل آلود نهنگ گرفت، بر وضعیت ایجاد شده هنرمندانه موج سواری کرد، جنوب را به نامش زد، کرکره قومِ زند را پایین کشید و لوایِ خود را بالا برد. آقا محمدخان که تاج و تختش را مدیون کلانتر بود، شیراز را دو دستی تقدیمش کرد و اقوام و خویشاوندانش را در فارس پراکنده نمود تا همه جا ردی از قومِ قاجار به چشم بخورد و آوازه شان در کلِ فارس طنین انداز باشد. گذشت و گذشت و در گیر و دار زندگی اقوام قاجار هم بر سر پادشاهی به جان هم افتادند تا این که نوه کلانتر، شروع به ساخت عمارتی کرد و نامش را قوام الملک نهاد تا روزی ملجأی باشد برای مرور خاطرات و مکانی باشد برای ورق زدن تاریخ.

قوام الملکِ دیروز و باغ نارنجستان امروز، گنجینه ای است غنی و میزبانی است ارزنده برای آنان که عاشقِ باغ و بوستانند، هوادار موزه و فرهنگ.

نکته پایانی این که:

باغ نارنجستان قوام، اثری است ملی که گذشته ایران را به تصویر می کشد و میراثی است ارزشمند که عهدِ قاجار را با صدایی رسا روایت می کند.

 

مبلیتو، بهترین سایت رزرو آپارتمان مبله در شیراز

مبلیتو سایت اجاره آپارتمان مبله در شیراز،  اجاره باغ و ویلا و منزل به صورت کوتاه مدت در شیراز است که خدمات متنوعی را ارائه می دهد. اگر می خواهید ماه عسل خود را در شیراز، شهر گل و بلبل بگذرانید یا قصد مسافرت به این شهر را دارید می توانید از قبل اقدام به رزرو آپارتمان مبله در این شهر کنید و به کمک سایت مبلیتو در منطقه ی مورد نظر خود بهترین گزینه هایی را که با بودجه و شرایط شما متناسب باشد را پیدا کنید.

اگر چند خانواده هستید و دوست دارید همگی با هم در یک مکان اقامت داشته باشید، بهترین گزینه برای شما اجاره آپارتمان مبله است. سایت اجاره آپارتمان مبله مبلیتو به شما کمک می کند تا یک آپارتمان شیک و تمیز را در اختیار داشته باشید و برای هر کسی یک گزینه ی مناسب در دسترس دارد. این آپارتمان ها در مناطق مختلف شیراز واقع شده اند تا قدرت انتخاب بالایی برای اجاره منزل مبله در شیراز داشته باشید.

 

” جهت هماهنگی و رزرو آپارتمان مبله در شیراز با ما تماس بگیرید “

0917-514-7077     ،   0917-261-7077

بازکشت به بالا

پست های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده + 5 =